Pratik Bilgiler

Teknobims

Sıkça Sorulan Sorular

Bimsblok ana hammaddesi pomza taşıdır. Pomza taşı elenip boyutlandıktan sonra, su ve çimento ile karıştırılarak elde edilen harç kalıplara dökülür, vibrasyon yardımı ile şekillendirilir. Sonrasında kür odalarında bekletildikten sonra sevkiyata hazır hale gelir.

Boşluklu, süngerimsi, volkanik olaylar neticesinde oluşmuş, fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı dayanıklı, zararsız, uzun ömürlü, ısı ve ses yalıtım özelliği sağlayan, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, camsı bir yapıya sahip volkanik bir kayaçtır.

Ürünlerimizin kalınlıklarına göre ısı yalıtım değerleri değişmektedir. Dış cephelerde kullanılan TBL 19 SW ürünümüzün ısı yalıtım değeri0,122 W/mk dir. Tek kagir birimin eşdeğğer ısıl iletkenlik değeridir. Yoğunluğu 900 kg/m3 olan, 3mm kalınlıkta harçla yatay ders oluşuturularak örülmüş sıvasız duvarın ısıl iletkenlik hesap değeri 0,134 olarak gerçekleşmektedir. Diğer ürünlerimizin ısı yalıtım değelerine Ürünlerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.

Ürünlerimizin kalınlıklarına göre ses yutuculuk değeri değişmektedir. TBL 19 D ürünümüzün ses yutuculuk değeri 53,4 dB dir. Gerçek duvar örme yöntemiyle, TSE gebze laboratuvarlarında yaptırmış olduğumuz diğer ürünlerimizin raporlarına “ Belgelerimiz” kısmından ulaşabilirsiniz.

Duvar örme sırasında bağlantı noktaları için yarım ürün bulunmaktadır. Palet içerisinde %10 oranında bölünebilir ürün bulunmaktadır.

Dikeyde 3 mt , yatayda 4 mt hatıl uygulanması uygundur. Hatıl uygulamalarında U blok ile uygulanması tavsiyemizdir.

Bilindiği üzere ülkemiz 4 ısı bölgesine ayrılmıştır. TBL 15 SW ürünümüz ile 1. Isı bölgesinde, TBL 19 SW ürünümüz ile 2.ısı bölgesinde TBL 25 ve 30 SW ürünümüz ile 3. Isı bölgesinde mantolama uygulanmasına gerek yoktur. Bununla ilgili Ulusal Teknik Onay belgelerimize “Belgelerimiz” kısmından ulaşabilirsiniz

Ürünlerimizin 2 çeşit paketleme şekli bulunmaktadır. Tahta paletli ve kendinden paketli şeklindedir. Bu paketleme şekillerine göre adetler aşağıdaki gibidir.

G serisi, SW serisi, Dolu serisi, E serisi ürünlerde m2 de 13 adet, Y serisi ürünlerde 12 adet sarfiyat olmaktadır. Taşıma ve uygulamada m2 sarfiyatta yarım adet fire düşünülebilir.

Adetleri görmek için tıklayın

Ürünlerimizin M3 deki adet sayıları aşağıdaki gibidir.

Adetleri görmek için tıklayın

Elektrik, su ve diğer tesisatların uygulaması muadil ürünler ile aynıdır. Tesisatçıya herhangi bir zorluk çıkarmadan ellerindeki ekipmanlar ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Üretim, Sevkiyat ve taşıma sırasında firemiz %1 in altındadır. Şantiye içi taşıma ve uygulama esnasında maksimum % 3 seviyesinde gerçekleşmektedir.

Tercihe bağlı olarak, Bims yapıştırma harcı kullanılabilir. Fakat klasik çimento, kum, kireç ile yapılan örgü harcı ile de uygulanabilir. Bims örgü harçları yerden ve zamandan tasarruf sağlar.

Bimsblok yüzeyleri çok gözenekli olmasından dolayı, direk alçı uygulaması yapılabilir.

Bimsblok ile örülen duvar üzerine monte edilecek, 1 adet Bims mutfak dolabı veya diğer eşyaları 75 kg a kadar taşıyabilir.

Ürünlerimizin ağırlıkları aşağıdaki gibidir.

Adetleri görmek için tıklayın

TBL 19 G ( 19 X 39 X 18,5 )13 TL / ADET

TBL 19 SW ( 19 X 39 X18,5 X)16 TL / ADET

TBL 25 G ( 25 X 39 X 18,5 )           16 TL / ADET

TBL 25 SW ( 25 X39 X 18,5 )        19 TL / ADET

Bimsblok Ürünleri, Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Doğal Radyoaktivite Endeksi

Sınır Değeri olarak kabul edilen370 Bekeler/Kilogram değerinin altında radyoaktif izotop değerleri içermektedir.

Üretim tekniği ve görüntü olarak aynı gibi görünse de tamamen farklı 2 malzemedir. Bims hammaddesi pomza olan ve yüksek ısı ve ses izolasyonu sağlayan, yangın ve depreme son derece dayanıklı, duvar elemanıdır. Briket ise ilkel yöntemler ile üretilen hammaddesi kum, çakıl, toprak vs den üretilen bir üründür.